Valitse sivu

Henkilöstön yhteystiedot

Henkilöstön yhteystiedot

Sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi [at] ypaja.fi

KUNNANJOHTAJA

Tatu Ujula

044 491 0071 tatu.ujula@ypaja.fi

HALLINTO

Talous- ja hallintopäällikkö
Pirjo-Maarit Hellman
050 520 3876 pirjo-maarit.hellman@ypaja.fi
Palkat
Birgitta Mäkelä
Jenni Leino
Päivi Lähteenmäki
Kirsi-Marja Grönfors
050 551 5777
044 738 9947
044 740 8122
0440 599941
birgitta.makela@jokioinen.fi
jenni.leino@jokioinen.fi
paivi.lahteenmaki@jokioinen.fi
kirsi-marja.gronfors@jokioinen.fi
Laskentasihteeri
Tuula Salo
050 383 1636 tuula.salo@ypaja.fi
Toimistosihteeri, ostoreskontra
Tuomas Rautio
044 4352 000 tuomas.rautio@ypaja.fi
Toimistosihteeri
Mia-Maria Ankelo
044 7504 584 mia-maria.ankelo@ypaja.fi
Toimistosihteeri
Markus Seppälä
markus.seppala@ypaja.fi
 

 

IT-tukihenkilö 0800 30344 asiakastuki@lounea.fi
Tietosuojavaltuutettu
Mika Keskikiikonen
029 7070 217 mika.keskikiikonen@lounea.fi
 
Työpajaohjaaja
Matti Syrjälä
050 371 3817 matti.syrjala@ypaja.fi
Työsuunnittelija
Kirsi Sainio
050 357 9948 kirsi.sainio@ypaja.fi
 
ELINKEINOPALVELUT
Forssan Yrityskehitys Oy
Yhteystiedot | Forssan Yrityskehitys Oy (fyk.fi)

MAASEUTUPALVELUT
maaseutupalvelut@loimaa.fi
Maaseutuasiamies
Eeva Sirkkilä
050 4687 846
eeva.sirkkila[at]loimaa.fi

LOMITUSPALVELUT
Lomatoimiston henkilökunta on siirtynyt 1.1.2020 Sysmän kunnan palvelukseen.
Lomitus – Sysmä (sysma.fi)

SOSIAALIPALVELUT
Sosiaalipalvelujen henkilökunta on siirtynyt 1.1.2014 Forssan seudun hyvinvointikuntayhtymän palvelukseen.
Yhteystiedot löytyvät tällä hetkellä täältä.
 

 

TEKNISET PALVELUT

Tekninen johtaja
Jouko Käkönen
0500 801 914 jouko.kakonen@ypaja.fi
Toimistosihteeri
Riina Vuorinen
050 414 2521 riina.vuorinen@ypaja.fi
Vesilaitoksen hoitaja
Tomi Nieminen
050 574 7735 tomi.nieminen@ypaja.fi
Talonmies
Jouni Paloposki
050 574 7736 jouni.paloposki@ypaja.fi
Talonmies
Palvelukeskus

Taisto Kuusinen
040 084 1534 taisto.kuusinen@ypaja.fi
Talonmies
Yhtenäiskoulu ja kirjasto

Esa Jaakkola
050 445 5943 esa.jaakkola@ypaja.fi
Talonmies
Rivitalot

Timo Salmi/
050 574 7737 timo.salmi@ypaja.fi
Kentänhoitaja
Kari Vahaniitty
050 544 0343 kari.vahaniittu@ypaja.fi
Päivystys 050 571 8694
 
RAKENNUSVALVONTA
Forssan seudullinen rakennusvalvonta vastaa rakennusvalvonnan tehtävistä
Forssan kaupungissa sekä Humppilan, Jokioisten, Tammelan ja Ypäjän kunnissa.
Yhteystiedot löytyvät tällä hetkellä täältä.
SEUDULLINEN YMPÄRISTÖNSUOJELU
Yhteystiedot löytyvät täältä.
 

 

SIVISTYSPALVELUT

Varhaiskasvatus-sivistysjohtaja
Sini Lilja
050 5747 744 sini.lilja@ypaja.fi
Koulutoimensihteeri
Tanja Jussila
050 5747 739 tanja.jussila@ypaja.fi
 

 

VARHAISKASVATUS

Varhaiskasvatus-sivistysjohtaja
Sini Lilja
050 5747 744 sini.lilja@ypaja.fi
Vastaava varhaiskasvatuksen opettaja
Anne-Mari Paloposki
044 4352 015 anne-mari.paloposki@ypaja.fi
 

 

HEPORANNAN PÄIVÄKOTI

 

ESIOPETUS/POLLET 050 3829 531
Varhaiskasvatuksen opettaja
Aino Mäkitalo
050 3829 531 aino.makitalo@ypaja.fi
Varhaiskasvatuksen lastenhoitajat
Mirka Kaunisto-Vuorentausta
Sari Ojala
Ryhmäavustaja
Heidi Suonpää
 
PÄIVÄHOITO/PONIT 050 5747 733 (klo 16.00 jälkeen)
Varhaiskasvatuksen opettaja
Johanna Vapalahti
050 5747 733
Varhaiskasvatuksen lastenhoitajat
Sini Ruusiala
Anne Niinimaa
050 3831 610
 
PÄIVÄHOITO/VARSAT 050 4418 098
Varhaiskasvatuksen opettaja
Anne-Mari Paloposki
044 4352 015 anne-mari.paloposki@ypaja.fi
Varhaiskasvatuksen lastenhoitajat
Helena Koskela
Mervi Ilvesmäki
Aulikki Lindqvist
050 3831 610
Varhaiskasvatuksen lastenhoitaja,
perhepäivähoidon varahoito
Agnes Murto (Varsat)
050 3831 610
 
PÄIVÄKOTI KEITTIÖ 044 4352 002
 

 

PERHEPÄIVÄHOITAJAT

Johanna Tolvanen 044 4352 022
Päivi Suonpää 044 4352 027
Ritva Paija 044 4352 016
Anna-Maria Reittonen 044 4352 026
Heidi Heidenstrauch-Venäläinen 044 4352 014
Henriikka Leppälahti (sijaisuus) 0407296680
 

 

PERUSOPETUS
HEVOSPITÄJÄN YHTENÄISKOULU

KARTANON YKSIKKÖ

Opettajainhuone 046 9204 840
Yhtenäiskoulun rehtori
Turo Järvelä
044 4352 010 turo.jarvela@ypaja.fi
Opinto-Ohjaaja
Anu Pärnänen
050 431 9280 anu.parnanen@ypaja.fi
Lehtori
Maija Merivalo
Äidinkieli maija.merivalo@ypaja.fi
Lehtori 
Virkavapaalla
Emmi Auranen
Sijainen Anniina Savolainen
Englanti, historia, yhteiskuntaoppi ja
uskonto
emmi.auranen@ypaja.fi
anniina.savolainen@ypaja.fi
Lehtori
Outi Kössi
Matematiikka, fysiikka ja kemia outi.kossi@ypaja.fi
Päätoiminen tuntiopettaja
Iiris Ojala
Biologia ja maantieto, kuvaamataito ja kemia iiris.ojala@ypaja.fi
Päätoiminen tuntiopettaja
Marianne Saikku
kotitalous, terveystieto, tekstiilityö marianne.saikku@ypaja.fi
Päätoiminen tuntiopettaja
Sarah Vahtera
Ruotsi, saksa ja englanti sarah.vahtera@ypaja.fi
Päätoiminen tuntiopettaja, erityisopetus
Virkavapaalla Elina Mattila
Sijainen Kaisa Kouri
elina.mattila@ypaja.fi
kaisa.kouri@ypaja.fi
Erityisluokanopettaja
Sari Suvanto-Mäkilä
PL 5-9 sari.suvanto-makila@ypaja.fi
Luokanopettaja
Marko Virtanen
5. lk marko.virtanen@ypaja.fi
Luokanopettaja
Tarja Virtanen
6. lk tarja.virtanen@ypaja.fi
Sivutoiminen tuntiopettaja
Pirjo Mutkala
pirjo.mutkala@ypaja.fi
Sivutoiminen tuntiopettaja
Markus Siren
Tekninen työ markus.siren@ypaja.fi
Liikunnanopettaja
Juhamatti Jokinen
juhamatti.jokinen@ypaja.fi
Koulunkäynninohjaajat
Sari Ojala 044 3469 640 sari.ojala@ypaja.fi
Sanna Ståhlström sanna.stahlstrom@ypaja.fi
Hanna Sulantola 044 4352 008 hanna.sulantola@ypaja.fi
Heidi Männikkö 044 491 5524 heidi.mannikko@ypaja.fi
Jatta Vaittinen jatta.vaittinen@ypaja.fi
Ulla Seppä ulla.seppa@ypaja.fi
Koulupsykologi
Katriina Ensomaa
 050 4731 986 katariina.ensomaa@fshky.fi
Kouluterveydenhoitaja
Sanna Kytömäki
050 3315 955 sanna.kytomaki@fshky.fi
Koulukuraattori
Päivi Kallionpää
050 3369 948 paivi.kallionpaa@fshky.fi
Keittiö/ puhtaus- ja ruokapalvelut 044 4352 004 kouluruokala@ypaja.fi
 

 

PERTTULAN YKSIKKÖ

Luokanopettaja (1. lk), vararehtori
Outi Viitanen
050 9126 847 outi.viitanen@ypaja.fi
Luokanopettaja (2. lk)
Juha Varhi
juha.varhi@ypaja.fi
Luokanopettaja (3. lk)
Raija Kuisma-Koivisto
raija.kuisma-koivisto@ypaja.fi
Luokanopettaja (4. lk)
Arja Varhi
arja.varhi@ypaja.fi
Erityisluokanopettaja
Pirjo Sarapik
pirjo.sarapik@ypaja.fi
Erityisopettaja, perusopetus
Erika Leppälahti-Kallio
044 4352 003 erika.leppalahti-kallio@ypaja.fi
Sivutoiminen tuntiopettaja
Leena Laine
leena.laine@ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja, iltapäiväkerhon ohjaaja
Leena Laine
leena.laine@ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja, iltapäiväkerhon ohjaaja
Tuula Kero
tuula.kero@ypaja.fi
Koulunkäynninohjaaja
Mari Haavisto
mari.haavisto@ypaja.fi
Koulupsykologi/ peruskoulutus
Katriina Ensomaa
050 4731 986 katariina.ensomaa@fshky.fi
Kouluterveydenhoitaja
Sanna Kytömäki
050 3315 955 sanna.kytomaki@fshky.fi
Koulukuraattori
Päivi Kallionpää
050 3369 948 paivi.kallionpaa@fshky.fi
 

 

KIRJASTO

Erikoiskirjastovirkailija
Sisko Nurminen
044 4352 006 sisko.nurminen@ypaja.fi
 

 

NUORISO-, KULTTUURI- JA LIIKUNTAPALVELUT

Nuoriso-ohjaaja, etsivä nuorisotyö
Joonas Halminen
044 435 2018 joonas.halminen@ypaja.fi
Kulttuuripalvelut
Piia Nikkilä
050 5747 732 piia.nikkila@ypaja.fi
Liikunnanohjaaja
Juhamatti Jokinen
044 4352 012 juhamatti.jokinen@ypaja.fi
 

 

PUHTAUS- JA RUOKAPALVELUT

Puhtaus- ja ruokapalvelupäällikkö
Mia Metsäranta
050 443 1181 mia.metsaranta@ypaja.fi
Siistijä-keittiöapulainen
Päiväkoti Heporanta

Henna Martikainen
044 4352002 henna.martikainen@ypaja.fi
Keittäjä-emäntä
Kartanon koulu

Tuija Pukkila
044 4352004 tuija.pukkila@ypaja.fi
Keittäjä
Kartanon koulu

Anne Laiho
044 4352004 anne.laiho@ypaja.fi
Siistijä-keittiöapulainen
Perttulan koulu

Sari Anttonen
044 4352005 sari.anttonen@ypaja.fi
Siistijä
Kartanon koulu
Miia Rusanen
044 435 2009 miia.rusanen@ypaja.fi
Laitosapulainen
Palvelukeskus
Sirpa Seppänen
044 4915049 sirpa.seppanen@ypaja.fi
Laitosapulainen
Palvelukeskus
Jaana Rantanen
044 3008304 jaana.rantanen@ypaja.fi
Laitosapulainen
Terveyskeskus/Haavi/ Veteraanitupa
/Kutomo/ Pertunkaari/ Lukkari
Marianne söderström
050 3714414 marianne.soderstrom@ypaja.fi
Keittäjä / Palvelukeskuksen keittiö Mervi Heikkilä 044 4352011 mervi.heikkila@ypaja.fi
Keittäjä / Palvelukeskuksen keittiö Marjut Sillanpää 044 4352011 marjut.sillanpaa@ypaja.fi
Keittäjä / Palvelukeskuksen keittiö Kiia Suokas 044 4352011 kiia.suokas@ypaja.fi
Keittiöapulainen / Palvelukeskuksen keittiö Irja Kanerva 044 4352011 irja.kanerva@ypaja.fi
Siistijä / Kunnantalo/ Kirjasto/ Toimintakeskus 044 4352 017